Toplumsal ve Siyasal Değişimin Yeni Aracı Cypherpunks

Cypherpunks kriptografi savunucuları güçlü kriptografi ve gizlilik arttırıcı teknolojilerin sosyal ve politik değişime bir yol olarak yaygın bir şekilde kullanılmasını savunan herhangi bir aktivisttir. Orijinal olarak Cypherpunks elektronik posta listesi aracılığıyla iletişim kuran informel gruplar kriptografinin proaktif kullanımıyla gizlilik ve güvenlik sağlamayı amaçlamaktadır. Modern dünya Cypherpunks’lar üzerinde 1980’lerin sonlarından bu yana aktif olarak çalışmaktadır.

ABD hükümetinin 1970 yılında veri şifreleme standartlarını (DES) yayınlamasıyla birlikte ortaya çıkan Cypherpunks çok yaygın olarak kullanılan bir blok şifresi ve ilk halka açık çalışma “Açık Anahtarlı Şifreleme” yoluyla Whitfield Diffie ve Martin Hellman’ın Cypherpunks fikri kriptograf David Chaum’un “Anonim Dijital Nakit” ve “Sahte isim Şifreleme” gibi kimliksiz güvenlik işlem sistemleri benzetilmesi üzerine çalışılmaya başladı. Cypherpunks ilk olarak 1992’de Eric Hughes, Timothy C. May ve John Gilmore, San Francisco Körfezi Bölgesinde Gilmore’un Cygnus Solutions firmasında aylık olarak bir araya gelen küçük bir grup ile çalışmalara başladı ve 1994 yılına kadar 700’ün üzerinde aboneleri bulunmaktaydı. Cypherpunks grubu bazı teknik tartışmalar, vb. matematik, kriptografi, bilgisayar bilimleri, politik ve felsefi tartışma, kişisel argümanlar ve saldırıların yer aldığı çok aktif forum oldu. Abonelerin sayısının 1997 yılında 2000’e ulaştığı tahmin edilmektedir. Cypherpunks posta listesi, kriptografi ve anonimlik, takma isimler, itibar ve mahremiyet gibi kavramların siyaseti ve felsefesi ile ilgili kamu politikası konularıyla ilgili kapsamlı tartışmalara sahipti. Bu tartışmalar, hem kalan düğümde hem de listenin giderek daha fazla can çekiştiği bir yerde devam etmektedir.

Cypherpunks yazılım projeleri üzerinde geliştirdiği “Mixmaster Remailer gibi anonim remailers” ve Katıldığı diğer projeler arasında, e-posta gizliliği için “PGP” , tüm ağın fırsatçı şifrelemesi için “FreeS / WAN” , İnternet sohbetindeki gizlilik için “kayıt dışı mesajlaşma” ve anonim web sörfü için “Tor” projesi vardı. Cypherpunks, bazı hükümet eylemlerinin anayasaya aykırı olduğunu iddia ederek ABD hükümetine karşı çoğunlukla dava açan bir dizi dava açtı. Phil Karn, 1994 yılında Kriptografi ihracat kontrolleri konusunda Dışişleri Bakanlığına dava açtı. Uygulamalı Kriptografi kitabının yasal olarak ihraç edilebilmesine karşın, kitapta basılan kodun bir kopyasını içeren bir disket yasal olarak bir mühimmattı ve vermeyi reddettikleri bir ihracat izni gerektirdi. Karn da, hem Kriptografi konularına bakan hem de Ev ve Senato komiteleri önünde ortaya çıktı. EFF tarafından desteklenen Daniel J. Bernstein, kriptografik kaynak kodunun yayınlanmasını engellemenin, ifade özgürlüğüne ilişkin anayasaya aykırı bir sınırlama olduğunu savunarak, ihracat kısıtlamalarına da karşı çıktı. O, ihracat yasasını etkili bir şekilde tersine çevirdi.

Bitcoin’den blockchain’e dağıtılmış defterlere kadar, kripto-para birimi alanı hızla değişiyor, hangi yöne doğru gittiğini görmenin zor olabileceği noktaya kadar. Ama toplum olarak herhangi bir ipucumuz yok. Yaşadığımız ortamdaki yeniliklerin birçoğu yeniyken toplum tarihini yeniden yazacak ve bu noktaya kadar olan süreci tamamen ayrı tutacaktır. Bitcoin’i oluşturma ve geleceğin vizyon hareketini başlatmak toplumun önünde duran bir motivasyon olmuştur. Kriptografik kaynak kodları ihracat uyumlu SSL anahtar uzunluğuna sahip 40 Bit’e kadar genişletilebilen tek bir kişisel bilgisayar kullanarak birkaç gün içinde kırılabilir hale gelmiştir.

BlockChain’e Bakınız Gizlilik Arttırıcı Teknoloji Ayrıca Bakınız Bütünleşik Bulut Tabanlı Dağınık Veritabanı Blockchain Ayrıca Bakınız

Kriptografide Yeni Yönler  Bakınız

Blockchain Observers – değer akışındaki kalıpları gözlemleyerek farklı işlemleri aynı kimliğe bağlar.

Ağ Gözlemcileri – eşler arası ağdaki faaliyeti gözlemleyerek farklı işlemleri ve adresleri birbirine bağlar.

Fiziksel Rakipler – Bir sabotaj cihazında veriyi kurcalamak veya üzerinde analiz yapmak için bulmaya çalışın.

İşlem Katılımcıları – blok zincirinde izleme ve dekanontaj yapma konusunda onlara yardımcı olacak işlemler oluşturun.

Cüzdan Sağlayıcıları – kullanıcılardan kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler talep edebilir ve daha sonra işlemlerini gözlemleyebilir.

Bazı önemli Cypherpunklar ve başarıları  Bakınız

Jacob Appelbaum: Tor geliştirici

Julian Assange: WikiLeaks’in kurucusu

Dr. Adam Back: Blockcream’in kurucu ortağı Hashcash’ın mucidi

Bram Cohen: BitTorrent’in Yaratıcısı

Hal Finney: Yeniden Kullanılabilir İş Kanıtı’nın yaratıcısı olan PGP 2.0’ın ana yazarı

Tim Hudson: SSLeay’nin ortak yazarı, OpenSSL’nin öncüsü

Paul Kocher: SSL 3.0’ın ortak yazarı

Moxie Marlinspike: Açık Fısıltı Sistemlerinin Kurucusu (Sinyal Geliştirici)

Steven Schear: “Arama kanarısı” kavramının yaratıcısı

Bruce Schneier: Bilinen güvenlik yazarı

Zooko Wilcox-O’Hearn: DigiCash geliştiricisi, Zcash’ın kurucusu

Philip Zimmermann: PGP 1.0 yaratıcısı

Kaynakça

Appelbaum, J. (2005). Tor Developer Political Advocate.
Assange, J. (1993-1994). WikiLeaks Founder, Deniable Cryptography Inventor. (I. Subversives, Dü.) Cypherpunks: Freedom and the Future of the Internet.
Back, A. (2012). Invertor Of Hashcash and Of NNTP-Based Eternity Networks. Blockstream.
Curtin, M. (1994). Founder Of Interhack Corporation. First Faculty Advisor Of The Ohio State University Open Source Club.

 

About the author: Abdurrahman Kasım TÖK

#Bisiklet #Teknoloji #Yazılım #Researcher #Insider #Mkutup #UTM

You must be logged in to post a comment.